Pietiekami kompakts, lai pārnēsātu, un tajā pašā laikā jaudīgs, lai spētu pa dienu paveikt darba lietas, kā arī vakaros izklaidētu ar spēlēm un filmām. Mobilās viedierīces paliek arvien populārākas un jaudīgākas, tomēr tās vēl joprojām pilnībā nespēj aizvietot portatīvos datorus jeb laptopus.

Portatīvie datori ir ne tikai ērti un estētiski, bet arī ar lielu veiktspēju, tāpēc viss ir atkarīgs no patērētāja vēlmēm un maciņa biezuma.

 

Portatīvā datora jeb laptopa anatomija

Platforma jeb operētājsistēma

Šobrīd populārākās portatīvo datoru operētājsistēmas ir Microsoft Windows un Apple MacOS.

Microsoft Windows lielākais plus ir tāds, ka uz tā darbosies praktiski jebkura programma, tam ir ļoti labs tehniskais atbalsts gan tiešsaistē, gan bez interneta pieslēguma, kā arī tam ir plašs spektrs iespēju un funkciju. Mīnusi ir tādi, ka ir lielāka iespēja datoram saķert vīrusu, jo tie visbiežāk tiek izstrādāti tieši šai operētājsistēmai, kā arī reizēm platforma mēdz būt lēna jeb smagnēja.

Apple MacOS lielākais plus ir tāds, ka sistēma ir mazs datorvīrusa draudu risks, kā arī tā izceļas ar ātrdarbību, jo ir paredzēta tikai Apple izstrādātiem produktiem.  Gaumes lieta, taču  MacOS daudziem liekas estētiskāks un acīm tīkamāks. Mīnusi ir tādi, ka ne visas programmas būs pieejamas uz šīs platformas, kā arī cena ir augstāka nekā Windows platformai.

Parasts, rotējošs vai divi vienā

Vispopulārākie ir parastie portatīvie, taču nu jau piedāvājumā ir arī tādi, kuriem ekrānu var vai nu atliekt pa 360 grādiem, vai nu pavisam noņemt un izmantot kā planšetdatoru. Abas šīs papildus iespējas vairāk vai mazāk samazina baterijas darbības ilgumu, tāpēc ir svarīgi saprast, vai šī funkcija ir tiešām nepieciešama.

Izmēri un svars

Portatīvie datori ir dažādos izmēros, tāpēc ir svarīgi saprast, kā un cik bieži tas tiks transportēts. Mazākie 11-13 collu datori ietilpst arī lielākās sieviešu rokas somiņās vai vīriešu ādas portfeļos. Pašiem populārākajiem 14-15 collu portatīvajiem ir nepieciešama datorsoma vai arī mugursoma, bet lielizmēra 17-18 collu laptopus lielākoties izmanto stacionāri un tie reti tiek pārvietoti.

Veiktspēja 

Izjaukts portatīvais dators

Dators ir komplicēta ierīce un sastāv no daudzām detaļām un dažas no tām, iegādājoties jaunu datoru, ir īpaši jāņem vērā.

Procesors – datora smadzenes. Tam ir liela ietekme uz datora ātrdarbību. Šobrīd viens no labākajiem variantiem ir Intel Core i5, kam ir optimāla jauda un cena. Ja ir rocība un vēlme pēc lielākas jaudas, tad iesaku izvēlēties Intel Core i7. Lētāki varianti, bet arī mazāk jaudīgi ir Intel Core i3 un AMD procesori.

RAM ir operatīvā jeb brīvpiekļuves atmiņa. Arī RAM atbild par datora ātrdarbību, tāpēc ne mazāk svarīgi ir tam pievērst uzmanību. RAM var būt gan 2GB, gan 4GB, gan 8GB izmērā. Pie šī brīža tehnoloģiju attīstības zemāk par 4GB ņemt nav ieteicams. Ja ir iespēja, tad pat labāk ir izvēlēties 8GB, jo tas ilgtermiņā atmaksāsies.

HDD, SSD jeb datu glabātuve arī ir svarīgs faktors. Procesors, RAM un datu glabātuve darbojas roku rokā. HDD ir tradicionālais datu glabātuves tips, taču, ja nav nepieciešami simtiem brīvi GB, tad ieteicams būtu izvēlēties SSD datu glabātuves tipu, kas ir dārgāks, mazākos GB izmēros, toties vismaz 3x ātrāks. Vienmēr pastāv iespēja papildus iegādāties ārējo datu nesēju, ja SSD paliek par maz vietas, taču papildus jaudu datu glabātuvei nevar nopirkt.

Displejs un tā izšķirtspēja – jo vairāk pikseļu, jo vairāk satura dators var parādīt ekrānā. Pieejamas dažādas izšķirtspējas, taču būtu ieteicams izvēlēties vismaz 1920 x 1080, kas skaitās 1080p jeb full HD izšķirtspēja.

Videokarte Tev būs mazāk aktuāla, ja neesi grafiskais dizainers vai datorspēļu entuziasts. Varētu arī pietikt ar iebūvēto videokarti, kas apvienota ar procesoru, lai ietaupītu vietu, bet nav tik jaudīga kā atsevišķa mikroshēma. Ja lūkojies pēc atsevišķas videokartes, tad ir vērts apsvērt Nvidia un AMD produktus.

Diskdzinis jeb CD un Blu-ray disku lasītājs retāk parādās jaunākās paaudzes datoros. Tas arī ir palicis mazāk aktuāls, jo lielākā daļa informācijas nu jau glabājas vai nu interneta mākoņserveros vai arī glabātuvēs ar USB pieslēgumu. Ja ir vēlme pēc diskdziņa, tad šai ailītei specifikāciju sarakstā iesaku pievērst lielāku uzmanību.

Akumulatora darbības ilgums

Ja dators tiks lietots patstāvīgi pieslēgts strāvai, tad varbūt šis faktors nav tik svarīgs. Ja Tu plāno datoru izmantot ārpus mājām, vai arī bieži turēt klēpī vai kā citādāk izmantot nepieslēgtu elektrībai, tad būtu vērts apsvērt vismaz 6 stundu baterijas darbības ilgumu. Ņem arī vērā to, ka ar laiku akumulatoram lēnām samazināsies veiktspēja un to nav vēlams lieki turēt visu laiku pieslēgtu elektrībai.

Firma nav mazsvarīga

Izvēloties portatīvo datoru, firma nav mazsvarīga. Vēlams izvēlēties pieredzējušu un stabilu zīmolu, kas spēs nodrošināt arī stabilu tehnisko atbalstu. Populārākie ir Asus, ACER, Toshiba, Lenovo, kā arī HP un Dell, kuri pēdējos gados ir augstu novērtēti.

KOPSAVILKUMS

Dators mājaiDators mājairēķinu apmaksa, interneta pārlūkošana. Windows operētājsistēma, Intel Core i3 vai ADM procesori, 2–4 GB RAM, 1366 x 768 pikseļu izšķirtspējas displejs, integrētā videokarte, HDD datu glabātuve un baterijas darbības ilgums 4-6 stundas.

Dators darbam un izklaideidatu apstrāde, media, video skatīšanās internetā. Windows vai Apple operētājsistēma, Intel Core i5, 4 GB RAM, 1920 x 1080 pikseļu izšķirtspējas displejs, integrētā vai atsevišķa videokarte, HDD vai SSD datu glabātuve un baterijas darbības ilgums 6-8 stundas.

Dators nopietnai izklaideigrafiskā dizaina darbi, datorspēles. Windows vai Apple operētājsistēma, Intel Core i7, 8 GB RAM, vismaz 1920 x 1080 pikseļu izšķirtspējas displejs, atsevišķa, specializētā videokarte, SSD datu glabātuve un baterijas darbības ilgums 6-8 stundas.

Šobrīd nav komentāru

E-pasts netiks publicēts