Mūsdienās dators ir daļa mūsu ikdienas – darbā ar to strādājam, vakarā tas mūs izklaidē, bērni uz tā pilda mājasdarbus vai spēlē spēles. Praktiski, tas ir vēl viens ģimenes loceklis, tāpēc tā izvēlei būtu jāpieiet nopietni, izsverot visas vajadzības un iespējas.

Ņemiet vērā, ka datora veiktspēja ir atkarīga no vairāku komponenšu veiksmīgas sadarbības, tādēļ pievērsiet uzmanību nevis atsevišķiem elementiem, piemēram, ietilpīgam cietajam diskam, bet gan visam tehnisko parametru sarakstam, arī cenu kategorijai. Cenu kategorijas lielākoties iedalās līdz 500 EUR, 500 līdz 700 EUR, 700 līdz 1000 EUR un 1000+ EUR.

Meklējot piemērotāko datoru pirkumam, ieteiktu pievērst īpašu uzmanību dažiem aspektiem. Ne visi datori mūsdienās tiek aprīkoti ar diskdzini jeb CD ROM, jo tas aizņem daudz vietas korpusā un padara pašu datoru lielāku. Skatieties, lai datoram jau būtu uzinstalēta operētājsistēma, vēlams arī antivīruss, jo citādāk nopirksiet ‘tukšu kasti’ un sekos papildus izdevumi. Ja beidzot esi izpētījis un izvēlējies portatīvo datoru un plāno dodies uz veikalu – nenokļūdies! Vienam modelim var būt dažādi tehniskie parametri, tāpēc iesaku, pērkot mājās noskatīto datoru pievērst uzmanību arī sērijas numuram, kas seko modeļa nosaukumam.

Modeļi dažādām vajadzībām un budžetiem

Portatīvais dators HP 15-BA005NAHP 15 (BA005NA) – Šobrīd HP ir viens no populārākajiem un uzticamākajiem portatīvo datoru izstrādātājiem ar plašu produktu klāstu. Par konkrēto modeli runājot, tam ir vidējas jaudas procesors, integrēta videokarte, pietiekoša operatīvā atmiņa (RAM) un gana daudz vietas, kur glabāt savus dokumentus, bildes un filmas. Tas pilnībā spēs apmierināt visas galvenās nepieciešamības – interneta lietošana, foto, video, darbs ar dokumentiem un arī kāda online jeb interneta pārlūkā bāzēta spēle. Cena šim laptopam arī ir ļoti draudzīga – 468 EUR.

Portatīvais dators ASUS A540LA-DM625TASUS A540LA-DM625T – Tas ir aprīkots ar mazo, bet veiklo Intel Core i3 procesoru, integrētu videokarti un adekvāta lieluma RAM. Cietais disks ir nevis tradicionālais HDD tips, bet gan SSD, kas darbojas daudz ātrāk, tomēr tas arī ir daudz mazākas ietilpības. Dators pilnībā spēs apmierināt visas galvenās, iepriekš minētās nepieciešamības. Gadījumā, ja tomēr pietrūks vieta saviem failiem būs jāiegādājas ārējā atmiņa. Cena šim modelim – 630 EUR.

Portatīvais dators HP Pavilion 15-AY102NAHP Pavilion 15 (AY102NA) – Šī jau ir ļoti spējīga ierīce. Tā ir aprīkota ar jaudīgo Intel Core i5 procesoru un divreiz lielāku RAM nekā iepriekš minētajiem datoriem. Šim modelim ir tradicionālais HDD cietais disks, kurš gan pavisam nav mazs – 2TB, kā arī šo portatīvo datoru jūs varēsiet darbināt ar vienu uzlādi līdz pat 10 stundām. Šis dators bez problēmām spēs tikt galā gan ar visām ierastajām darbībām, gan ar citām, prasīgākām programmām un datorspēlēm. Šī modeļa cena ir 756 EUR.

Portatīvais dators ACER E15 15.6''ACER E15 – Lai gan šim modelim ir mazāka operatīvā atmiņa nekā Pavilion, tomēr šis modelis ir tam soli priekšā. Šis laptops ir aprīkots ne tikai ar Intel Core i5 procesoru un pietiekoši lielu tradicionālo cieto disku, bet arī ar nelielu SSD cieto disku un NVIDIA videokarti. Šim datoram ir potenciāls darboties ļoti ātri, ja nepieciešamās programmas un faili, kas tiek bieži lietoti, tiks glabāti uz SSD, bet HDD tiks izmantots priekš retāk izmantotiem failiem. NVIDIA videokarte būs vērtīgs palīgs gan darbā ar grafiskām lietam, gan arī ļaus kvalitatīvi izbaudīt datorspēles. Cena šim modelim – 846 EUR.

Portatīvais dators MacBook Air 13"Macbook Air – Plāns, viegls un jaudīgs. Darbojas ar uzlabotu i5 procesoru un īpaši ātru SSD cieto disku. Ar vienu uzlādi darbojas līdz pat 12 stundām. Atšķirībā no visiem iepriekš minētajiem datoriem, kas darbojas ar Windows operētājsistēmu Macbook Air darbojas ar macOS. Ja saimniecībā tiek lietoti citi Apple produkti, tad ir vērts apsvērt šo pirkumu, jo tas atvieglotu atsevišķo ierīču savienojamību un pielietojamību. Šī modeļa cena ir 1080 EUR.

Programmas – tava datora dvēsele

Dators bez programmām būtu tikai mikroshēmu un citu detaļu kopums. Visa pamatā ir operētājsistēma, kura tiek papildināta ar visām nepieciešamajām programmām. Drošība vienmēr ir pirmajā vietā, tāpēc vispirms jāpārliecinās, vai datoram ir uzinstalēts antivīruss un vai tas darbojas. Ir pieejamas gan bezmaksas antivīrusu programmas, piemēram, Norton, BullGuard, panda, Avira, McAfee, gan arī maksas – BitDefender, ESET NOD32, F-Secure, Kaspersky, Norton, panda. Kā jau noteikti ievērojāt, ir antivīrusu programmas, kam ir pieejamas gan bezmaksas (pamatserviss), gan maksas versija (paplašināts serviss).

Izklaides nolūkiem šobrīd aktuālas ir filmu un televīzijas seriālu straumēšanas platformas Netflix un Shortcut, kā arī mūzikas straumēšanas vietne Spotify. Shortcut platforma ir īpaša ar to, ka piedāvā arī plašu TV kanālu klāstu un ekskluzīvas tiešraides no dažādiem Latvijas un pasaules notikumiem. Šīs programmas ir ar maksas saturu – gan Shortcut, gan Netflix ir iespēja izmēģināt mēnesi bez maksas, un Spotify ir pieejams arī bez maksas, ja netraucē regulāras reklāmas pauzes.

Lai datoram būtu ērtāka sadarbība ar viedtālruni iesakām izmēģināt Dropbox un Whatsapp platformas. Dropbox programma tavā vietā lejupielādēs visas ar Tava telefona fotografētās bildes. Whatsapp aplikācija ļaus turpināt sazināties ar radiem un draugiem ērtāk, gari ziņojumi vairs nebūs tik kaitinoši, ja spēsi tos rakstīt ar datora klaviatūru. Vienīgais aspekts, kas jāņem vērā – abām ierīcēm jāatrodas vienā tīklā un telefonam jābūt ieslēgtam.

Šobrīd nav komentāru

E-pasts netiks publicēts